Back to Top

ehliyet için istenen evraklar

2 sene önce Kemal tarafından yazılmıştır.-3.970 views Okunma

Bir arkadaşımın başından geçen olay.

Eğer ehliyet yenileme işlemi yapacaksanız mutlaka okuyunuz.

1 Ocak itibariyle yenilenmeye başlanan ehliyetler için hiç acele etmemiştim.
Yurtdışına çıkmadan evvel vesileyle yakın bir tarihte yenileyeyim dedim.
Dün tesadüfi olarak ehliyeti yenilemek için randevu alınan sisteme bakarken bugün için 1 kişilik boş yer olduğunu gördüm.
Tabii hemen aldım bugün saat 11:30 için müsait olan randevuyu.
Akabinde Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinde yazdığı üzere;
Eski ehliyet + 2 Adet 5×6 Biometrik Foto + Nüfus Cüzdanı + Aile Hekiminden Sağlık Raporu + Kan Grubu Kartı + 15Tl Para
Sabah 9:00 da gitiğim Aile Hekiminden rapor almak istediğimde böyle bir rapor veremeyeceğini söyledi ve Devlet Hastanesine sevk etti.
Her ne kadar internette yazdığı üzere Vatandaş mağdur olmasın diye hükümet karar almış olsa da Hekim Hanım hiç takmıyor.
Hasta geçmişime bakıp çeşitli zamanlarda KBB, Göz ve Nörolojiye muayne olmamı bahane göstererek bu doktorların üçünden sağlıklı olduğuma dair verdiği sevk kağıdını imzalatmamı istedi. Zaten girip muayne olacağım her bir doktor için ayrı ücret ödeyeceğim. en az 12×3=36 + 10Tl yol parası = 46Tl.. 
Vaktinde bir mucizeyle hepsine muayne olup evrağı tastamam getirsem bile imza atıp atmayacağı hala muallak.. Bir de hanım efendinin keyfini bekliycem. Sonrasında bunları getir gerisine sonra bakarız öteki türlü hiçbir şekilde imza atmam dedi. Beleşe rapor beklerken başıma gelen böyle..
Her ne kadar yapmayın etmeyin sadece muayne oldum hiçbir hastalığım yok desemde yokuşa sürdü. bizim imza işi yargıtayda sen kaza yapsan bizi mahkemeye vercekler filen dedi.. Ne derece doğru Allah bilir..
Müritlerden sevdiğim bir abim olan @Sanane Abime telefon açıp fikir danıştım.
Aile hekiminin başından savıp gönderdiği Devlet Hastanelerinde B Sınıfı ehliyet için Rapor ücretinin 250TL olduğunu öğrendim.
Trafik Şubede birkaç saat sonra olan randevuma yetişmem mümkün değildi.
Sağolsun @Sanane abi benim için özel hastanelere telefon açıp B sınıfı ehliyet için rapor ücretlerini öğrenmiş.
Özel bir hastanede 25TL ye verildiğini öğrenmiş telefonla.
Hemen hastaneye gidip rapor için başvuru yaptım 5 dk da hem Odyonomi (Duyma Testi) hem de Göz Testine girdim ve raporumu verdiler.
Fakat rapora yapıştırılmak üzere benden 5×6 biometrik fotoğraf istedi raporu düzeleyen eleman. Emn misiniz dedim evet böyle olak dedi. Tabii 100 kere düzenlemiştir bir bildiği vardır dedim. Aldı güzelim resmi kesip 2×3 lük olcak şekilde kesti. Neyse raporu aldım tekrar düştüm yollara vardım Trafik Şubeye. Herşeyim tam diye beklemeye başladım. Parmak izi alınan yerden sıra veriliyormuş. Parmak izim öncden alındığı için hemen kayıt çıktı ve sıra verildi.
Kimlik fotokopimin lazım olduğunu söyledi. Dert etmedim yağan yağmur altında gittim geldim iki dakka.
Sıra bana geldi dedi ki: “1 Tane biometrik foto var burda bize 2 tane lazım hem para makbuzun eksik 2TL yatırmamışsın.” içimden sağlık raporunda o fotoğrafı zayi eden elemana okkalı küfürler ettim. Babamı arayıp evdeki biometrik fotoğrafları getirmesini istedim. Adamı da işinden gücünden ettim.
Hobaaa.. 4 ay öncesine kadar elden alıyorlardı.. İnternette de yazmıyor.. Peki nerden yatıracağız dedim. İş Bankası hariç tüm bankalar alıyorlar dedi. Yine yağmur altında 2 TL için yollara revan oldum. HSBC + Anadolu Bank + Finans Bank vs bankaları gezdim hiç biri almadı. En sonunda Halk Bakasına git onlar alır dediler. Allahtan sırada kimse yoktu da anında 2 TL lik parayı verdim kurtuldum dedim. Ama bu daha yolun yarısıymış.. 13TL lik miktarı da Vergi dairesine yatırmam gerekiyormuş. Vergi dairesi malum ana baba günü kalabalık.. 11:55 te anca sıra geldi. Onu da yatırdım şükür. Doğru Trafik Şubeye gittim, içimden “bu kadar çileden sonra yeni ehliyeti sıkıntısızca alcam” dedim. Gel gelelim hevesim kursağımda kaldı. Polis sıram geçtiği için mırın kırın etti almıycam der gibi ben de biraz çıkışınca somurtarak işe koyuldu evrakları düzenledi. Formları imzaladım. Eski ehliyeti verdim adam aldı bana da A4 üzerinde geçici 15 günlük ehliyet yerine geçer bir evrak verdi. ehliyetin 15 gün içinde adresine gelcek dedi. Hobaaa hemen basıp verirler diye düşünürken eldeki ehliyetten de oldum.
1 hafta sonra yurt dışına çıkacağım ve araba kiralayıp seyahat etmek niyetindeyken şimdi elimde ehliyet yok.
Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” değimini canlı canlı yaşadım.

ehliyet_tepe

Özetleyecek Olursam
Öyle internette yazdığı gibi randevu saatinde gittiğinizde işiniz hemen hallolmuyor. Acil işiniz yoksa bir kaç gün önceden sağlık raporunuzu ve makbuzlarınızı yatırıp öyle gidin. yoksa hevesiniz kursağınızda kalır.
Eski ehliyet + 2 Adet 5×6 Biometrik Foto + Nüfus Cüzdanı + Aile Hekiminden Sağlık Raporu + Kan Grubu Kartı + 15Tl Para ŞEKLİNDE DEĞİL!

İstenilen evraklar ve Yapılması Gerekenler:
1- Nüfus Cüzdanı ve 1 Adet Fotokopisi..
2- 2 Adet 5×6 Ebatında biometrik Arka Fonu Beyaz Fotoğraf..
(Dikkat edin 1-2 minim eksik olsa geri gönderiyorlar yanımdaki elemanı 1 mm eksik diye postaladılar)
3- Eski Ehliyetiniz..
(Dikkat!.. Eski ehliyetinizi elinizden alıyorlar ve 15 günlük Geçici bir kağıt veriyorlar)
4- Sağlık Raporu..
(Aile Hekiminizden ısrarla isteyiniz verirse ne âlâ. vermezse özellerde 25-50TL arası uygun fiyata alırısınız. Devlet hastanesine gitmeyin 250TL az para değil.)
5- Makbuzlar..
(2 Tl Vakıf Payı denen kısmı Halk Bankasına veya diğer Devlet Bankalarına, 13Tl lik Değerli Kağıt Bedelini Vergi dairelerine Yatırıp makbuzunuzu hazırlayınız)
6- Parmak İzi Belgesi..
(Emniyet Müdürlüğünün ilgili biriminden parmak izinizi alıyorlar önceden alınmışsa kayıt numaranızı belirten bir evrak veriyorlar.)
Aynı zamanda işlerm sıra numarası da bu birimden veriliyor. Mesela saat 15:30 da randevunuz var sabah 9:00 da gidip parmak izi verip işleminizi yapabilirsiniz. İllaki randevu saatinizi beklemenize lüzum yok. Önemli olan o günkü listede adınızın olmasıymış Bizzat yetkili memur söyledi.)

NOT : FOTOĞRAF TEMSİLİDİR. İLGİ, ALAKA, MÜNASEBET VE HİÇ BİR TÜRLÜ BAĞ ve/veya BAĞLANTI YOKTUR

 

  1. Merhaba,
    Bende benzer durumlar yasadim ve 15 gün sonra elime ulasacagi söylendi ama 3 gün sonra geldi. Belki siz yurtdisina cikmadan elinize ulasir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kemal Kim ki?
Merhaba. Ben Kemal! 05.01.1983 yılında Mersin’in Anamur ilçesinde dünyaya geldim. Aslen Manisa’lıyız ve şu an hala Manisa’da ikamet ediyorum. Yaklaşık olarak 17 yıllık bir internet kullanıcısıyım.

Son Eklenen Yazılar

Kemal.net © 2015 | Yazar Google + Kemal Özkan
Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
kalp
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien