kemal.net – bilgi deposu

MacBook Air Maceram

Evet en son yazımda macbook a alışma sürecimi bitirmem gerektiğini söylemiştim. Şimdi artık biraz daha kendimce profesyonel olmaya başladım. Hatta normal pc de bile mouse hareketlerini mac gibi yapıyorum.

Neyse gelelim Macbook Air için kullandığım donanım ve programlara… İlk olarak şuradan başlayalım malum bu macbook larda disk problemi var yani benim harddisk kapasitem 128 gb. Bugün telefonlar bile 128gb ve üzeri hafıza kullanırken bu şahane aygıtın 128 gb hafızada kalması biraz sıkıntı yaratıyor derken bir forumda dolaşırken gördüğüm Western Digital in ürünü olan My Password 2tb lik diske denk geldim. ” oh işte benim işimi bu görür. hem yedeklerimi alırım hem de macbook için gerekli program ve evraklarımı bu diskte saklarım” dedim ve başladık fiyat araştırmasına. Bu arada ya neden disk almadın kendine taşınabilir disk aldın diyen bir kaç arkadaşım oldu diskler cidden çok yüksek rakamlar… yani neredeyse bir laptop parası 🙂 TeknoSA da 5 tb lik olan WD MyPassword vardı fiyatı da 2tb lik olanlara kıyasla daha iyiydi gittik aldık bir tane. Şimdi bütün gündelik işlerimi burada biriktiriyorum. Ayrıca aktarım hızı da muhteşem 100mb lık bir dosya 2-5 sn arasında diske taşınıyor. Diski hem pc de hem macbook da kullanmak istiyorsanız eğer biçimlendirmesini exFAT olarak yapmalısınız.

Bu disk macerasından önce ise izmir de bulunan APPİZ adlı mağazadan macbook uma füme bir kılıf ve THULE marka bir çanta aldım. Çanta 3 gözlü. İlk göz lastikli macbook air için diğer göz evrak vs. için arkada ki gözde de iki ayrı bölme. Buraya şarj aleti mouse vs koyabilir. Bir file ile ikiye ayrılmış bölümde.

Son olarak ise gelelim macbook lar için harikalar yaratan magic mouse’a. Aldığımda %77 lik bir şarjı vardı 2 haftayı geçti hergün kullanıyorum ve şu anda %67 şarjı var. Kullanım olarak mükemmel bir rahatlık. Sayfalar arası geçiş, aşağı yukarı sayfa hareketleri insanı gerçekten başka bir boyuta taşıyor. Ayarlardan yapacağınız kişiselleştirmeler ile keyifli bir kullanım sunmakta… Ara sıra parmak hareketi hatalarından önceki sonraki sayfalara dönüş oluyor ama 1-2 güne atlatılıyor bu kötü olay 🙂

Setapp Uygulaması ile gerçekten harika şekilde macbook unuzu kişiselleştirebilirsiniz. Özellikle yazılım ve donanımlar için mükemmel hizmetler vermişler. Setapp ile ilgili detayları da bir sonra ki yazımda anlatacağım.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.