Sigortacı

Kemal ÖZKAN

"La Vittoria Sara Nostra !"

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası 02/11/2019

Zorunlu sigorta türünden olan trafik sigortası nedir? Trafik sigortası neden zorunludur? Neleri karşılar? Neden trafik sigortası yaptırmamız gerekir? Detaylıca trafik sigortası hakkında bilgi sahibi olalım;

Trafik sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişiler trafiğe çıkamazlar. Bu nedenle aracınızın trafik sigortası mutlaka olmalıdır.

Trafik Sigortası Nedir, Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Trafik sigortası; tüm araç kullanan araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası sizin aracınızın hasarlarını karşılamamaktadır. Kaza sırasında sizin karşı tarafa verdiğiniz maddi ve bedeni zararları karşılar. Yani trafik sigortası sizin zarar verdiğiniz aracın hasarını karşılamaktadır.

Trafik Sigortası Neden Zorunludur?

Kısacası trafik sigortası diye adlandırdığımız trafik sigortasının adı aslında ”Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Mesuliyet Sigortasıdır.” Devlet trafik sigortası zorunlu kılmıştır bunun en önemli nedenlerinden biriside kaza sırasında suçu bulunmayan sürücü-araç sahiplerininde hasarlarının karşılanmasını ve araç sahiplerini güvence altına almak istemesidir. Bu nedenle trafik sigortası zorunlu kılınarak önemli bir sigorta türü olmuştur. Trafiğin günden güne artmasıyla riskler de artış göstermektedir. İste bu sırada devreye zorunlu trafik sigortası girmektedir.

Trafik Sigortasının Amacı Nedir?

  • Trafik sigortasının amacı 3. kişilere karşı olacak zararları teminat altına alarak onları karşılamaktır.

  • Trafik sigortası size kaza anında oluşacak maddi zararlardan kurtarmayı amaçlar.

Trafik Sigortası Süresi;

Trafik sigortası 1 yıllık süre ile yapılan sigorta türüdür. 1 yıl sonunda trafik sigortanızı yenileme yapmanız gerekir. Yenileme sırasında aracınız kazaya bir hasara karışmış mıdır? Buna dikkat edilir ve fiyatınız belirlenir. Trafik sigortanızı zamanında yenileme yaptırmalısınız aksi takdirde trafiğe çıkamazsınız ve zor durumlar yaşayabilirsiniz. Trafik sigortası primleri yıllık olarak belirlenir ve 1 yıllık süre ile geçerlidir. 1 yıl sonunda poliçe vadeniz bitiminde ise poliçenizi yenilemeniz gereklidir. Hasarsızlık oranınıza göre trafik sigortası poliçenizin fiyatında artma ya da azalma olacaktır.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ceza Uygulanır mı?

Zorunlu olan sigorta türü olduğundan dolayı trafik sigortanızı yaptırmaz veya da zamanı geldiğinde yenilemeye tabii tutmazsanız belli bir ceza uygulaması yapılır.

Trafikte olduğunuz sırada aracınızın trafik sigortası olmadığı anlaşılırsa aracınız men edilir. Yani trafik sigortası olmayan araçlar trafikte anında bağlanır.  Ve o an çok zor durumda kalabilirsiniz. O an hastaneye gidiyor olabilirsiniz veya bir toplantıya..

Bu nedenle asla ihmal edilmemesi gereken bir sigortadır. Poliçenizin bitimine yakın sigortacınız tarafından elbette ki bir bildirim arama alacaksınız. Fakat sizde ihmal etmeyerek trafik sigortası poliçenizin bitmesine yakın sigortacınız ile iletişime geçmelisiniz.

Sadece zorunlu diye trafik sigortanızı yaptırmamanız gerekiyor. Aldığınız trafik sigortası poliçesi nedir, ne işe yarar, size nasıl katkı sağlar bunları bilmelisiniz ki sigortayı gereksiz harcama olarak görmemelisiniz.

Trafik Sigortası Sizi Maddi Açıdan Rahatlatır;

Evet yanlış okumadınız çoğu kişi zorunlu yapıp boşuna para alıyor sigortacılar diye düşünse de asla öyle değildir. Trafik sigortası size artılar sunar. 1 senelik trafik sigortasına vereceğiniz miktar 365 güne böldüğünüz zaman tükettiğimiz çoğu şeyden az bir paraya denk gelmektedir.

Ama hasar anınızda karşı tarafa vereceğiniz maddi ve bedeni zararlar belki 20 bin 40bin TL olabilecek. Ne tür bir araca nasıl bir zarar vereceğimizi bilemeyiz. Bu nedenle trafik sigortasını maddi zarar olarak asla düşünmemelisiniz. Çünkü trafikte oldukça büyük ya da küçük zararlar mutlaka olacaktır bunu unutmamalıyız. Ama hasar anında karşı tarafta ki aracın trafik sigortası olduğunu bilmek sizleri çok fazla rahatlatacaktır.

Trafik sigortası sizin aracınızın zararlarını karşılamaz en önemli özelliği budur. Sizin aracınızın hasarlarının karşılanması için aracınıza kasko sigortası yaptırmalısınız. ”Kasko sigortası” kategorimiz den kasko sigortası ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

en ucuz trafik sigortası en uygun trafik sigortası trafik sigortası

Yorum Yap

kemal.net since 2002